Rekolekcje:

letnie:

Raz w roku, w połowie lipca, organizowane są rekolekcje wakacyjne dla wspólnot MAGIS z całego kraju. Odbywają się zawsze w Starej Wsi na Podkarpaciu. Znikamy ze świata na 10 dni.

Na rekolekcjach jesteśmy podzieleni na stopnie. Istnieją cztery oznaczające lata przynależności do wspólnoty: jadąc na pierwsze rekolekcje, znajdujesz się na I stopniu, na drugie – na II stopniu itd. Po przyjeździe rozjeżdżamy się do ośrodków gdzie poznajemy kolegów z innych miast (np. Kłodzka, Wrocławia, Czechowic-Dziedzic, Gliwic, Krakowa, Starej Wsi, Nowego Sącza, Warszawy, Gdyni, Szczecina, Piotrkowa Trybunalskiego, itp.), którzy także przyjechali na rekolekcje na tym stopniu. Na rekolekcjach jesteśmy podzieleni w grupach ze swojej lokalnej wspólnoty.

zimowe:

Również w czasie ferii zimowych odbywają się rekolekcje, gdzie wraz z innymi wspólnotami MAGIS: z Opola, Warszawy, Kłodzka i Wrocławia – Stysia, wyjeżdżamy na 4 dni: skupienia, modlitwy, zabawy i poznawania nowych ludzi ? Jest czas na ignacjański rachunek sumienia, medytację, spotkania w grupach, spacery, rozmowy i masę innych dobrych rzeczy.

Wszyscy mają różne pomysły podczas tego czasu. Każda jednak zimówka ma swój temat formacyjny, który ustalają moderatorzy i animatorzy wspólnot jadących w dane miejsce. Co roku owe ustalenia przypadają na koniec listopada.

IDMy – Ignacjańskie Dni Młodzieży: 

to wyjątkowe wakacyjne wydarzenie MAGISu z całej Polski, które ma miejsce zaraz po dziesięciodniowych rekolekcjach wakacyjnych. Młodzi spędzają ze sobą cztery dni w jezuickich ogrodach w podkarpackiej Starej Wsi. W tym czasie mogą się przekonać, że wiara w Jezusa jest źródłem dojrzałości oraz trwałych przyjaźni z rówieśnikami z całej Polski i nie tylko. IDMy są przede wszystkim świętem młodych, na którym nie brak zabawy, koncertów, warsztatów, czy sportu i szeroko rozumianej radości

„Lipcowe Ignacjańskie Dni Młodzieży to uwieńczenie całego roku cotygodniowych spotkań w kilkunastu wspólnotach rozsianych po całej Polsce.”

Wakacyjne spotkanie stwarza młodym przestrzeń do poznawania siebie i innych, do odkrywania w swoim życiu dobra. W kilkusetosobowym gronie rówieśników pokonują dzielące ich przeszkody i znajdują przyjaciół, na których mogą polegać. Łączy ich otwartość na nowe pomysły, chęć podejmowania wyzwań i gotowość do poznawania ludzi z różnych regionów Polski. Dobrą okazją do tego są przede wszystkim proponowane warsztaty (2 bloki w ciągu każdego dnia, na których można doskonalić swoje umiejętności lub nabyć nowe. Oferujemy od lat ponad 30 różnych zajęć: sportowych, naukowych, psychologicznych, językowych, strażackich, artystycznych itd.) . Biorący w nich udział, odkrywają swoje zdolności oraz wartości kulturalne.

Czytaj i szukaj więcej na stronie Ignacjańskich Dni Młodzieży!

Wyprawy rowerowe:

Wyprawy rowerowe to duża atrakcja w naszej wspólnocie. Na „dwa kółka” wsiadamy gdy tylko pozwala na to pogoda i w grupie do 10 osób podróżujemy poza miasto podziwiając piękno przyrody, ale też mocno odpoczywając, wbrew wysiłkowi.

Zazwyczaj nasze trasy to od 30 – 50 km, brzmi strasznie, ale w takim gronie leci się jak na skrzydłach. W trasie nie brakuje tematów do rozmów, okazji do zrobienia zdjęć, czy rzecz jasna momentu na odsapnięcie i przekąski.

Nie ma co się zastanawiać, nasmaruj łańcuch, odkurz kask i rusz z nami w nowy sezon naszych wypadów!

Bal Wszystkich Świętych:

To wydarzenie na dobre wpisało się w nasz magisowy kalendarz. W piątek, który wypada najbliżej liturgicznego wspomnienia Wszystkich Świętych odprawiamy uroczystą msze świętą, po której przebrani za różnych świętych i błogosławionych przechodzimy do specjalnie na tę okazję wynajętej sali w Domu Kultury „BAKARA”, by przy muzyce, konkursach i zabawie ucieszyć się świętością, która nas inspiruje, otacza, a do której mocno chcemy dążyć.

Tańcząc i uczestnicząc w konkursach tworzymy nasze, wspólne Niebo na ziemi. Oczywiście, najbardziej aktywni zostają nagrodzeni słodkością oraz pamiątkowym dyplomem. Nie zapominamy również o tych, którzy wykazują się szczególną kreatywnością w przebraniu się za świętego – ich również wspaniale nagradzamy. Za każdym razem to nasze wspólne świętowanie przez zabawę staję się więcej, bardziej – czyli magis. Tak więc,  ta radość w dążeniu do świętości towarzyszy nam przez cały czas

Akcja Palma:

to w naszej wspólnocie wydarzenie, które urosło do rangi tradycji i czegoś co mocno identyfikuje i wyróżnia nasz MAGIS na tle Polski. W sobotę poprzedzającą Niedziele Palmową, już po 8:00 rano spotykamy się w naszej salce, by wspólnymi siłami wykonać ponad 1000 własnoręcznych, kolorowych palm. W trakcie pracy udziela się dużo radości, odwiedzają nas nasi absolwenci, gra dobra muzyka i unosi się fantastyczny duch współpracy. Każdy pracujący magisowicz, w myśl biblijnych słów: „zasługuje robotnik na swą zapłatę”  otrzymuje w czasie przerwy przepyszną drożdżówkę, a i wodę w sok dla spragnionych przemieniamy.

Po całej sobocie ciężkiej pracy, w niedziel sprzedajemy nasze palmy przed każdą mszą święta, zaczynając od 6:30, na 20:00 skończywszy. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczamy na dofinansowanie naszych wyjazdów rekolekcyjnych, zimowych i letnich, a także w miarę zapotrzebowania na inne nasze dzieła i akcje.

Czy masz zdolności plastyczne, czy nie, wpadnij na salki zrobić palmę dla siebie i innych! Zapraszamy

Klub Seniora:

Założycielem i pomysłodawcą naszego parafialnego Klubu Seniora „Dworzak – Jezuici”, jest wieloletni animator naszej wspólnoty: Janek Głąba. Inicjatywa narodziła się w trakcie wizyt kolędowych i rozmów z najstarszymi członkami naszej parafialnej społeczności. Od samego początku magisowicze byli potrzebni inicjatorowi do pomocy i na tę zapotrzebowanie ochoczo odpowiedzieli.

Każdorazowo, przed kolejnymi spotkaniami Klubu Seniora, młodzi z naszej wspólnoty rozdają 500 ulotek – zaproszeń na spotkanie. Dyżurowanie zaczynamy od porannej mszy świętej o 6:30, kończąc na wieczornej o 20:00.

W dniu spotkań Klubu włączamy się również w pomoc prowadzącym poprzez pracę w kuchni, a także przy porządkach.

Kawiarenka:

Od kilkunastu już lat, raz na dwa, trzy miesiące, od 9:00 do 13:30 Kawiarenka Parafialna należy do nas. Dzięki przygotowanym, w naszych domach, wypiekom możemy, po każdej dopołudniowej, mszy świętej serwować pyszności odwiedzającym kawiarenkę, a dochód zebrany ze sprzedaży ciast przeznaczyć na dofinansowanie obiadów dzieciom z biedniejszych rodziny w naszej parafii, a także na wsparcie działalności Klubu Seniora i wszystkich innych dzieł naszego parafialnego Zespołu Charytatywnego.

Dodatkowo, w każdą sobotę adwentu, już o 5:30 rano jesteśmy za kawiarenkową ladą by przygotować ciepłą herbatę dla uczestników rorat. Sami również tego dnia uczestniczymy dość sporą ekipą w tym radosnym oczekiwaniu na przyjście Pana Jezusa, a potem rzecz jasna wspólnie jemy tosty w naszej salce popijajac kakao.

KOSTKI:

W naszej wspólnocie zespół muzyczny to jeden z jej bastionów. W piątki o 19:00, na naszej cotygodniowej eucharystii to właśnie Diakonia Muzyczna „KOSTKI” zapewnia oprawę muzyczna. Swoją nazwą zespół nawiązuje do patrona naszej wspólnoty – św. Stanisława Kostki SJ.

Młodzi muzycy spotykają się na próbach na godzinę przed eucharystią, tj. godz. 18:00 w dolnym kościele. Wśród instrumentów akompaniujących śpiewakom są gitary, cajon i klawisze.

Zespół „KOSTKI” odpowiada również za kierowanie diakoniom muzyczną na rekolekcjach zimowych, a przez wiele lat obstawiał liturgię w czasie jednego z pięciu dni Ignacjańskich Dni Młodzieży.

Animatorem Muzycznym obecnie jest: Monika Susłowicz

Pielgrzymka:

Od kilku już lat młodzi z naszej wspólnoty wraz z o. moderatorem przemierzają pielgrzymi szlak do grobu św. Jadwigi Śląskiej. Przeszło 30 km wędrówki  z piosenką na ustach, modlitwą, śmiechem, rozmowami i radością. Każdego roku dołączamy gościnnie do grupy 13 (oo. franciszkanów) gdzie zawsze jesteśmy jako „jezuici i ich młodzi przyjaciele” serdecznie witani. Na trasie spotykamy też wielu przyjaciół idących pod innymi sztandarami, za to do jednego celu. Za każdym razem to dobry czas! Po dotarciu do sanktuarium przezywamy uroczystą eucharystię na błoniach, a po niej wracamy wspólnie do Wrocławia. Raz komunikacją zbiorową, raz z naszymi rodzicami, którzy nierzadko wspierają nas w naszym magisowym życiu.

Festyn Parafialny:

Od przeszło 10 lat nasza parafia wraz z Radą Osiedla i sąsiadującą z nami szkołą organizuje na przełomie maja i czerwca Festyn. Nie brakuje na nim atrakcji. świetnie odnajdą tu się najmłodsi dzięki prowadzonym przez naszą wspólnotę konkurencją w ramach Toru Przeszkód, czy malowania twarzy, a także dorośli i starsi mieszkańcy naszej parafii, biorąc udział w loterii, korzystając z bufetu i grilla, czy wszelkich innych atrakcji.

Młodzi z MAGIS na czas festynu odpowiadają za Kantor, w którym uczestnicy mogą wymienić złotówki na tzw. Beyzymki, czyli parafialną walutę specjalnie na te okazję przygotowaną. Gdy tylko zachodzi taka potrzeba pomagamy przeprowadzać konkursy na scenie, czy zapowiadać różne części artystyczne i rozrywkowe  Dodatkowo włączamy się w prace organizacyjne, rozkładając sprzęt, ławki i namiot, pomagając później przywrócić jezuickiemu ogrodowi jego wcześniejszy blask.

Kolęda:

Dobrym polskim zwyczajem tuż po świętach Bożego Narodzenia duszpasterze odwiedzają swoich parafian w ich domach, by choć przez krótką chwile pomodlić się, pobłogosławić ich domom, ale przede wszystkim porozmawiać, poznać radości i smutki im towarzyszące.

Naszą parafię zamieszkuje ponad 13 000 osób, stąd by dobrze logistycznie przeprowadzić takie odwiedziny niezbędna jest dla oo. jezuitów pomoc. Na dzień przed każdą wizytą ministranci i młodzież z MAGIS rusza do domów parafia z informacją kiedy i, o której godzinie mogą spodziewać się duszpasterza. W ten sposób młodzi zapisują na kartach osoby chętne i te, które z różnych racji wizyty nie mogą, albo nie chcą przyjąć.

Zazwyczaj chodzimy w parach, choć zdarza się, że czasem trzeba ruszyć w pojedynkę. Zapowiedź kolędy trwa ok. godzinę, popołudnie wizytowe 4-5.

Dzięki dobroci i hojności naszych parafian często spotykamy się z drobnymi ofiarami, dzięki czemu możemy uzbierać sobie nieco pieniędzy na własne potrzeby, a także zebrać część do wspólnej puli, którą przeznaczamy na wydatki wspólnotowe w ciągu roku.

KaeS – Kulturalna Sobota

To luźne spotkanie sobotnie w czasie, którego mamy okazje pobyć razem spędzając czas na wiele różnych sposobów. W ich trakcie chodzimy na wycieczki, do kina, na boisko, ale też robimy wspólne Kolacje u Stacha (gotujemy i jemy), a także dbamy o nasze salki sprzątając je przy dobrej muzyce.

DW – Dzień Wspólnoty

Od przeszło 10 lat pod koniec września wszystkie wspólnoty MAGIS zjeżdżają się do jednego miasta by ponownie spotkać się całym naszym składem. W trakcie tego dnia mamy wspólną msze świętą, obiad i masę, masę zabawy i radości ze spotkania.